foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Technikum
Technik logistyk (SPECJALNOść WOJSKOWA)
Technik logistyk - KLASA SPORTOWA
Technik fotografii i multimediow
Technik żywienia i usług gastronomicznych
(DIETETYKA)
Branżowa Szkoła I stopnia
Kucharz
Klasa wielozawodowa
(sprzedawca, cukiernik, piekarz, wedliniarz i inne)

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2

w Rydułtowach

6 marca 2018 r. odbyło się zorganizowane przez Wojskową Komendą Uzupełnień w Rybniku spotkanie z przedstawicielem Placówki Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach mające na celu przybliżenie specyfiki służby w formacji,

   zw1
zw3 zw4

Nasi logistycy na zajęciach wojskowych nie tylko uczą się teorii siedząc w szkolnej ławce. Większość zajęć to ćwiczenia praktyczne takie jak musztra, bronioznastwo, topografia czy przeciwchemia. Ostatnie zajęci dla klasy 1Ta to nauka inżynierii pola walki oraz wykonanie okopu do postawy strzeleckiej leżącej. Sami zobaczcie jak wspaniale spisali się nasi kadeci!
Klaudia Szombara

28515121 840554909461485 3897311689290953102 o   28516217 840554892794820 1474556093797044091 o
28698413 840562256127417 7506198286928085042 o

W niedziele 4 marca, przy pięknej słonecznej pogodzie i lekkim mrozie, reprezentanci naszej szkoły rywalizowali w Żorach w IV edycji „Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym”.
Zaplanowano dwie trasy: Bieg Pamięci „Lalka” na dystansie 1963m ku pamięci Józefa Franczaka ps. Lalek, ostatniego z Żołnierzy Niezłomnych (dystans nawiązuje do daty jego śmierci w 1963 r.) oraz Bieg Główny na dystansie 5 km.

Na starcie stanęło około 360 zawodniczek i zawodników.
W ramach Biegu Głównego rozegrano współzawodnictwo klas mundurowych, do którego zaproszono uczniów szkół współpracujących z rybnicką WKU: Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego w Raciborzu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Rydułtowach, Zespół Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Jastrzębiu – Zdroju oraz Zespół Szkół w Rybniku ZDZ w Katowicach.

Nasze drużyny zaprezentowały się znakomicie zajmując drugie i trzecie miejsce.

Drużyna chłopców - II miejsce
Paweł Bezuch, Dawid Cieślik, Karol Dunkel, Kamil Czogała

Drużyna dziewcząt - III miejsce
Wiktoria Kabut, Sandra Tomecka, Karolina Banet, Joanna Wojdała

Opiekunem młodzieży był pan Jerzy Sądel 

Na terenie województwa śląskiego każdego roku ujawnia się kilkadziesiąt tysięcy przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych!
Są ludzie, którzy narażając własne życie rozbrajają te groźne jeszcze ciągle ładunki.

12 lutego 2018 r. uczniowie naszych klas mundurowych mieli okazję spotkania się z żołnierzami Patrolu Saperskiego 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic.

Żołnierze przedstawili zadania patrolu saperskiego, podstawowe wyposażenie, a także zaprezentowali filmy dokumentujące podejmowane przez nich działania wynikające ze zgłoszeń o ujawnieniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Zajęcia wzbogaciła prezentacja wybranych środków bojowych.

8 marca nasi kadeci udali się do Świętochłowic na "Spotkanie pokoleń" zorganizowane w Muzeum Powstań Śląskich przez 13 Śląską Brygadę Obony Terytorialnej. Prócz zwiedzania muzeum uczniowie mieli możliwość rozmowy z wnukiem Konstantego Wolnego - pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego. To już kolejne spotkanie i okazja do rozmowy z żołnierzami OT, tym razem kadeci poznali również dowódce brygady płk. Tomasza Białasa.

Miło nam poinformować, że nasza szkoła została zakwalifikowana do kontyuacji programu "Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe" Ministerstwa Obrony Narodowej.

Zgodnie z założeniami programu szkoły uczestniczące w programie otrzymują od Ministerstwa Obrony Narodowej wsparcie pozafinansowe w postaci instruktorów wojskowych prowadzących zajęcia, dostępu do obiektów i sprzętu wojskowego (Wojskowe Dni Szkoleniowe raz w miesiącu) oraz finansowe w postaci dotacji celowej na zakup sprzętu i wyposażenia indywidualnego niezbędnego do realizacji programu Edukacja Wojskowa. Absolwenci szkół-ochotnicy z obu edycji programu, po jego ukończeniu mają być objęci kilkutygodniowym szkoleniem wojskowym w ramach skróconej służby przygotowawczej lub powołani na krótkotrwałe ćwiczenie wojskowe zakończone przysięgą wojskową i zasilić rezerwy osobowe SZ RP. Dla młodzieży resort zapewni również ułatwienia w zakresie aplikowania do wojskowej służby zawodowej lub kandydackiej.

Już po raz kolejny chwalimy sobie bardzo dobrą współpracę z Fundacją Szturman. 5 uczniów klasy 3 Ta skorzystało z zaproszenia na kurs wspinaczkowy, który został zorganizowany w miejscowości Kroczyce w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Pilotażowy program MON dla klas mundurowych, który realizujemy od początku roku szkolnego daje naszym logistykom wiele nowych możliwości! Co miesiąc zajęcia odbywają się w JW 4115 Gliwice, gdzie kadeci poznają i doskonalą różne umiejętności wojskowe. Musztra, taktyka, samoobrona, łączność, SERE, przeciwchemia to tylko część zagadnień, które są realizowane na zajęciach w jednostce wojskowej. Dodatkowo przyznane dotacje z MON pozwoliły na zakup sporej ilości sprzętu wojskowego, który pozwala na prowadzenie praktycznych zajęć w naszej szkole. Poniżej kilka zdjęć z wyjazdów do 6 Batalionu Powietrznodesantowego.

7 marca młodzież naszej szkoły gościła w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Gliwicach.

Wizyta była efektem podpisanego na początku roku porozumienia z Wydziałem Studiów Społecznych tej uczelni.

Nasi uczniowie będą mogli uczestniczyć w konferencjach i sesjach naukowych, zajęciach terenowych, wykładach otwartych i innych formach aktywności naukowej. Współpraca dotyczyć będzie również wspólnej wymiany doświadczeń z zakresu metodyki nauczania, integrowania środowiska uczniowskiego z młodzieżą studencką oraz organizacji wspólnych wydarzeń.

Kabum na WSB to projekt drzwi otwartych, który skupia młodzież ponadgimnazjalną z klas o profilu mundurowym wokół pasji związanej z bezpieczeństwem. Podczas II KABUM frekwencja była bardzo wysoka a aula Wydziału pękała w szwach.

Na wstępie uczestnicy drzwi otwartych mogli zapoznać się ze sprzętem wojskowym i indywidualnym wyposażeniem żołnierza, które prezentował 6 BATALION POWIETRZNOSENATOWY w Gliwicach. Później odbyło się szkoleniem pt.: „Aktywny Strzelec” – które przeprowadził już po raz drugi Podoficer zawodowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i absolwent Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Przemysław MAJCHER. Szkolenie jak zwykle wzbudziło wiele emocji.

Każdy uczestnik warsztatów otrzymał zaświadczenie udziału w wydarzeniu, w ramach którego odbyło się szkolenie pt.: Jak ustrzec się przed atakiem aktywnego strzelca, ćwiczenia praktyczne z użyciem środków pozoracji oraz pokaz broni i wyposażenia. Kolejnym etapem drzwi otwartych było przedstawienie oferty edukacyjnej Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa oraz konkurs wiedzy o bezpieczeństwie z nagrodami.

11 maja 2017 r. na strzelnicy Bractwa Kurkowego Miasta Rybnika w Jejkowicach odbyły się zawody sportowo – obronne, do których przystąpiło dziesięć szkół, w tym cztery szkoły prowadzące klasy mundurowe z terenu administrowanego przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Rybniku.

Drużyna naszych chłopców w składzie (Rudolf Cios, Rafał Kocjan, Dawid Sosna) zajęła drugie miejsce. Gratulujemy!

5 lutego br. w naszej szkole zawitali przedstawiciele 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz oficerowie wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku. Zaproszeni goście zaprezentowali wiele istotnych informacji o służbie w najnowszym - piątym rodzaju sił zbrojnych, jakim są Wojska Obrony Terytorialnej. Dodatkowo oficerowie z WKU przypomnieli najważniejsze kwestie dotyczące kwalifikacji wojskowej, która w naszym regionie już się rozpoczęła. Logistycy z ciekawością wysłuchali wykładu oraz wielu wśród nich wyraziło zainteresowanie służbą w OT.

Przez ostatnie dni nasi uczniowie biorą udział w szkoleniach spadochronowych i wspinaczkowych prowadzonych przez Fundację "Szturman".
Zobaczcie zdjęcia na stronie fundacji.

kurs spadochronowy 1

28 lutego nasza szkoła kolejny już raz gościła żołnierzy z Jednostki Wojskowej „Agat”, dzięki współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień z Rybnika. Zawodowcy przeprowadzili dla uczniów klasy mundurowej 1 Ta – technik logistyk, zajęcia składające się z dwóch części: teoretycznej, podczas której uczniowie zgłębili tajniki jednostki oraz poznali zasady rekrutacji do szeregów „Agatu”.
Części praktyczna to rozgrzewka stanowiąca podstawę wyczerpujących treningów żołnierskich oraz nauka zasad obrony lufą i kolbą. Specjaliści bacznie obserwowali ćwiczenia oraz udzielali wskazówek do prawidłowych działań stanowiących element samoobrony.
Przygoda z Jednostką Specjalną „Agat” pozostanie w pamięci młodych kadetów na długo, a dla niektórych stanie się motywacją do wstąpienia w szeregi najmłodszej w kraju jednostki.

tekst Hanna Topol
zdjęcia Żaneta Kuśmierz

W ośrodku Leśna Polana odbył się kolejny już obóz, w ramach projektu Polsko – Czeskiego. Uczestniczyli w nim nasi uczniowie 1 i 2 klasy o profilu wojskowym. 36 uczestników z Polski i Czech wzięło udział w zajęciach strzeleckich, samoobronie, nurkowaniu, udzielaniu pierwszej pomocy. Wszyscy uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności taktyczne w meczu paintball. Mogli przetestować wytrzymałość swoich rąk i odporność na lęk wysokości na ściance wspinaczkowej. Były gry i zabawy, wycieczki i dużo uśmiechu.

 

Jerzy Sądel

Uczniowie klas mundurowych wyjechali w październiku na szkolenia militarne organizowane przez Fundację Szturman w Lublińcu.
Podczas szkolenia zdobyli wiele praktycznych umiejętności wojskowych. Doskonalili strzelanie z pistoletu, pistoletu maszynowego oraz strzelby gładkolufowej, trenowali samoobronę w systemie KRAV MAGA, uczyli się działań taktycznych. Sprawdzili również nabytą wiedzę z zakresu terenoznawstwa w praktyce, czyli na terenie lasów przylegających do ośrodka szkoleniowego.

Hanna Topol

Copyright © 2019 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

2019 Copyright Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach Rights Reserved