Artykuły

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2

w Rydułtowach


 
   
    

Artykuły

6 marca 2018 r. odbyło się zorganizowane przez Wojskową Komendą Uzupełnień w Rybniku spotkanie z przedstawicielem Placówki Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach mające na celu przybliżenie specyfiki służby w formacji,

   zw1
zw3 zw4
28515121 840554909461485 3897311689290953102 o   28516217 840554892794820 1474556093797044091 o
28698413 840562256127417 7506198286928085042 o

W niedziele 4 marca, przy pięknej słonecznej pogodzie i lekkim mrozie, reprezentanci naszej szkoły rywalizowali w Żorach w IV edycji „Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym”.
Zaplanowano dwie trasy: Bieg Pamięci „Lalka” na dystansie 1963m ku pamięci Józefa Franczaka ps. Lalek, ostatniego z Żołnierzy Niezłomnych (dystans nawiązuje do daty jego śmierci w 1963 r.) oraz Bieg Główny na dystansie 5 km.

Na starcie stanęło około 360 zawodniczek i zawodników.
W ramach Biegu Głównego rozegrano współzawodnictwo klas mundurowych, do którego zaproszono uczniów szkół współpracujących z rybnicką WKU: Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego w Raciborzu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Rydułtowach, Zespół Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Jastrzębiu – Zdroju oraz Zespół Szkół w Rybniku ZDZ w Katowicach.

Nasze drużyny zaprezentowały się znakomicie zajmując drugie i trzecie miejsce.

Drużyna chłopców - II miejsce
Paweł Bezuch, Dawid Cieślik, Karol Dunkel, Kamil Czogała

Drużyna dziewcząt - III miejsce
Wiktoria Kabut, Sandra Tomecka, Karolina Banet, Joanna Wojdała

Opiekunem młodzieży był pan Jerzy Sądel 

Na terenie województwa śląskiego każdego roku ujawnia się kilkadziesiąt tysięcy przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych!
Są ludzie, którzy narażając własne życie rozbrajają te groźne jeszcze ciągle ładunki.

12 lutego 2018 r. uczniowie naszych klas mundurowych mieli okazję spotkania się z żołnierzami Patrolu Saperskiego 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic.

Żołnierze przedstawili zadania patrolu saperskiego, podstawowe wyposażenie, a także zaprezentowali filmy dokumentujące podejmowane przez nich działania wynikające ze zgłoszeń o ujawnieniu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Zajęcia wzbogaciła prezentacja wybranych środków bojowych.

Już po raz kolejny chwalimy sobie bardzo dobrą współpracę z Fundacją Szturman. 5 uczniów klasy 3 Ta skorzystało z zaproszenia na kurs wspinaczkowy, który został zorganizowany w miejscowości Kroczyce w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

7 marca młodzież naszej szkoły gościła w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Gliwicach.

Wizyta była efektem podpisanego na początku roku porozumienia z Wydziałem Studiów Społecznych tej uczelni.

Nasi uczniowie będą mogli uczestniczyć w konferencjach i sesjach naukowych, zajęciach terenowych, wykładach otwartych i innych formach aktywności naukowej. Współpraca dotyczyć będzie również wspólnej wymiany doświadczeń z zakresu metodyki nauczania, integrowania środowiska uczniowskiego z młodzieżą studencką oraz organizacji wspólnych wydarzeń.

Kabum na WSB to projekt drzwi otwartych, który skupia młodzież ponadgimnazjalną z klas o profilu mundurowym wokół pasji związanej z bezpieczeństwem. Podczas II KABUM frekwencja była bardzo wysoka a aula Wydziału pękała w szwach.

Na wstępie uczestnicy drzwi otwartych mogli zapoznać się ze sprzętem wojskowym i indywidualnym wyposażeniem żołnierza, które prezentował 6 BATALION POWIETRZNOSENATOWY w Gliwicach. Później odbyło się szkoleniem pt.: „Aktywny Strzelec” – które przeprowadził już po raz drugi Podoficer zawodowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i absolwent Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu Przemysław MAJCHER. Szkolenie jak zwykle wzbudziło wiele emocji.

Każdy uczestnik warsztatów otrzymał zaświadczenie udziału w wydarzeniu, w ramach którego odbyło się szkolenie pt.: Jak ustrzec się przed atakiem aktywnego strzelca, ćwiczenia praktyczne z użyciem środków pozoracji oraz pokaz broni i wyposażenia. Kolejnym etapem drzwi otwartych było przedstawienie oferty edukacyjnej Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa oraz konkurs wiedzy o bezpieczeństwie z nagrodami.

11 maja 2017 r. na strzelnicy Bractwa Kurkowego Miasta Rybnika w Jejkowicach odbyły się zawody sportowo – obronne, do których przystąpiło dziesięć szkół, w tym cztery szkoły prowadzące klasy mundurowe z terenu administrowanego przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Rybniku.

Drużyna naszych chłopców w składzie (Rudolf Cios, Rafał Kocjan, Dawid Sosna) zajęła drugie miejsce. Gratulujemy!

Przez ostatnie dni nasi uczniowie biorą udział w szkoleniach spadochronowych i wspinaczkowych prowadzonych przez Fundację "Szturman".
Zobaczcie zdjęcia na stronie fundacji.

kurs spadochronowy 1

28 lutego nasza szkoła kolejny już raz gościła żołnierzy z Jednostki Wojskowej „Agat”, dzięki współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień z Rybnika. Zawodowcy przeprowadzili dla uczniów klasy mundurowej 1 Ta – technik logistyk, zajęcia składające się z dwóch części: teoretycznej, podczas której uczniowie zgłębili tajniki jednostki oraz poznali zasady rekrutacji do szeregów „Agatu”.
Części praktyczna to rozgrzewka stanowiąca podstawę wyczerpujących treningów żołnierskich oraz nauka zasad obrony lufą i kolbą. Specjaliści bacznie obserwowali ćwiczenia oraz udzielali wskazówek do prawidłowych działań stanowiących element samoobrony.
Przygoda z Jednostką Specjalną „Agat” pozostanie w pamięci młodych kadetów na długo, a dla niektórych stanie się motywacją do wstąpienia w szeregi najmłodszej w kraju jednostki.

tekst Hanna Topol
zdjęcia Żaneta Kuśmierz

Uczniowie klas mundurowych wyjechali w październiku na szkolenia militarne organizowane przez Fundację Szturman w Lublińcu.
Podczas szkolenia zdobyli wiele praktycznych umiejętności wojskowych. Doskonalili strzelanie z pistoletu, pistoletu maszynowego oraz strzelby gładkolufowej, trenowali samoobronę w systemie KRAV MAGA, uczyli się działań taktycznych. Sprawdzili również nabytą wiedzę z zakresu terenoznawstwa w praktyce, czyli na terenie lasów przylegających do ośrodka szkoleniowego.

Hanna Topol

W piątek 4 listopada 2016 roku w naszej szkole gościł weteran, uczestnik misji w Iraku i Afganistanie. Spotkał się z uczniami naszych dwóch klas logistycznych. Młodzież otrzymała wiele ciekawych informacjami  dotyczących misji wojskowych. Zapoznała się również z historią polskich misji. Kluczowym tematem spotkania były jednak misje w Iraku i Afganistanie. Nasz gość przybliżył uczniom realia takich misji, uzbrojenie, pojazdy transportujące ludzi i sprzęt jak również zagrożenia naturalne.
Wykład był wzbogacony o prezentację multimedialną oraz odznaczenia i pamiątki. Spotkanie było bardzo interesujące, a młodzież już dopytuje kiedy następne?

Katarzyna Kopel - Pytlik

 fot. Maria Brawańska, Kamila Kałuża, Agnieszka Wolska

Uczniowie klasy I Ta o profilu technik logistyk ze specjalnością wojskową przygotowali dla żołnierzy na misjach kartki świąteczne. Żołnierze nie wracają na święta do domów, więc uczniowie klas mundurowych przygotowują dla nich kartki świąteczne, by pokazać im, że o nich pamiętają i są z nimi, wtedy kiedy wszyscy w rodzinnym gronie spędzają ten czas , a oni są z dala od domów.

 

I PIKNIK MILITARNY i  II Międzynarodowe Mistrzostwa Gastronomiczne Młodych Kucharzy i Kelnerów, odbędą  się 31.05.2016 r. na terenie szkolnego kompleksu boisk sportowych „Orlik 2012” ZSP 2 w Rydułtowach.

 

PROGRAM II Mistrzostw Gastronomicznych oraz I Pikniku Militarnego w Rydułtowach:

31 maja 2016 r. w godzinach 9.00 -16.00

9.00 – uroczyste rozpoczęcie II Mistrzostw Gastronomicznych oraz  I Pikniku Militarnego w Rydułtowach

9.00 – 12.00 – przygotowanie grochówki wojskowej przez uczniów szkół gastronomicznych z kraju i zagranicy w ramach eliminacji kulinarnych (live cooking)

12.00 -12.20 – ocena dań przez jury , 12.30 – degustacja grochówki wojskowej przez uczestników I PIKNIKU MILITARNEGO

9.00 – 16.00 :

1) plenerowe  wystawy:
- sprzętu wojskowego,
- plakatów propagandowych,
- replik broni,

2) pokazy i stanowiska rekonstrukcyjne:
- pokaz musztry wojskowej kadetów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2  w Rydułtowach pod dowództwem ppor. Michała Marcola,
- pokaz kadetów ZSP2 w Rydułtowach z zakresu podstaw działań taktycznych w logistyce,
- pokaz samoobrony w wykonaniu kadetów ZSP2 w Rydułtowach,
- stanowisko rekonstrukcyjne oddziałów legionistów uzbrojonych w karabiny typu MAUSER oraz MOSIN wraz ze szpitalem polowym z okresu powstań śląskich i pierwszej wojny światowej,
- stanowisko zmechanizowanej piechoty WEHRMACHTU z motocyklem i karabinami maszynowymi typu MG34, MG42,
- stanowisko piechoty polskiej z okresu kampanii wrześniowej 1939 roku,
- stanowisko WOPR,
- stanowisko informacyjne Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku.

3) strzelnica ASG ( 15m/4m )

4) ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego dla gimnazjalistów „Z historią w tle”

11 listopada w parafii pw. Św. Jacka w Radoszowach odbyły się miejskie obchody Święta Niepodległości.

Uczniowie naszej szkoły pełnili wartę honorową, a także 

   W dniach 11-14 listopada grupa uczniów klasy I Ta (logistyk o specjalności wojskowej) brała udział w szkoleniu w Lublińcu. Przeszła szkolenie w zakresie: samoobrony, taktyki wojskowej, wspinaczki, terenoznawstwa, pierwszej pomocy na polu walki.
Uczestnicy mieli okazję jeździc samochodem Hummer Humvee, skosztować jedzenia w warunkach polowych i na żołnierskiej stołówce.
Nasi uczniowie zaprezentowali się tam z bardzo dobrej strony. Wykazali się kondycja i hartem podczas marszobiegu w nocnych warunkach i trudnym terenie. Na strzelnicy mieli okazję strzelac z broni krótkiej i długiej. Musieli być opanowani i skoncentrowani.
Podczas zawodów strzeleckich nasza uczennica Dominika Pindor znalazła się w czwórce najlepiej strzelających, uzyskując 99 pkt na 100 możliwych w grupie 100 startujących. Wiktoria Olszyna zajęła pierwsze miejsce na taktycznym torze przeszkód.
 
Wieczorem mimo zmęczenia uczestników czekała jeszcze dyskoteka, na której młodzież mogła zapoznac się z rówieśnikami, którzy na szkolenie przyjechali z całej Polski. Jedyną rzeczą, na którą narzekali uczestnicy było to, że szkolenie trwało tak krótko.
Jerzy Sądel

Fundacja Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych „SZTURMAN”.

Czujnik jakości powietrza

Copyright © 2019 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.

2019 Copyright Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach Rights Reserved