W jaki sposób działa mezoterapia mikroigłowa? Rodzaje zabiegu

W jaki sposób działa mezoterapia mikroigłowa? Rodzaje zabiegu

baza wiedzy

Mezoterapia mikroigłowa to popularny rodzaj zabiegu wykonywanego w gabinetach dermatologii estetycznej o szerokim zastosowaniu. Stosuje się ją głównie w leczeniu blizn, trądziku, rozstępów, zmarszczek oraz w celu ogólnego odmładzania twarzy i skóry. Ponieważ mezoterapia mikroigłowa jest stosunkowa niedroga i nie ma szczególnych przeciwwskazań do zabiegu, zyskał ona popularność w ciągu ostatnich 10 lat. Zabieg jest również znany jako dermarolling po nazwie marki narzędzia używanego do wykonywania tej minimalnie inwazyjnej procedury.

W jaki sposób działa mezoterapia mikroigłowa?

Podczas zabiegu tworzone są tysiące maleńkich nakłuć w naskórku (najbardziej zewnętrzna warstwa skóry) oraz w powierzchownej części warstwy skóry właściwej. Rany te powodują krwawienie z uwalnianiem płytek krwi; płytki krwi i stan zapalny wyzwalają naturalną odpowiedź leczniczą z uwalnianiem czynników odpowiedzialnych za wzrost i gojenie, jednocześnie stymulując fibroblasty do produkcji większej ilości kolagenu i elastyny. Igły rozbijają również stary kolagen, który zostanie usunięty i zastąpiony przez nowe włókna kolagenowe.  Możliwe jest także wprowadzenie skoncentrowanych składników odżywczych w specjalnym preparacie w głąb skóry, aby efekt był jeszcze lepszy.

Gojenie zakończone jest w ciągu pierwszych 5 dni po zabiegu, ale przebudowa tkanek trwa jeszcze przez kilka miesięcy. W celu osiągnięcia dobrych rezultatów zaleca się zazwyczaj 4 do 6 sesji zabiegowych, w zależności od cech i oczekiwań pacjenta. Sesje zabiegowe odbywają się w odstępie od 1 tygodnia do 1 miesiąca.

Wskazania do zabiegu 

Mezoterapia mikroigłowa wskazana jest w celu odmładzania skóry we wczesnych stadiach starzenia się twarzy i fotouszkodzeń, zarówno w leczeniu linii i zmarszczek, jak i w leczeniu wiotkości skóry; może być stosowana na twarzy, szyi, ramionach i wszystkich obszarach ciała. Jest również wskazana w leczeniu blizn i rozstępów, problemów pigmentacyjnych i melasmy oraz w leczeniu wypadania włosów jako terapia adiuwantowa do minoksydylu. Nakłuwanie skóry jest również stosowane w celu zwiększenia skutecznościa dostarczania leków miejscowych w głąb skóry.

Rodzaje mezoterapii mikroigłowej

Microneedling z PRP

Aby przyspieszyć i wzmocnić efekty mezoterapii igłowej, czasami łączy się ją z zabiegiem z użyciem osocza bogatopłytkowego (PRP). Ten zabieg kosmetyczny znany jest również jako „wampirzy lifting” i został spopularyzowany przez takie gwiazdy jak Kim Kardashian i Bar Rafaeli.

Mezoterapia mikroigłowa RF

Jest to zabieg, który wykonuje się za pomocą specjalnego narzędzia: zestawu izolowanych mikroigieł, które dostarczają energię o częstotliwości radiowej bezpośrednio do warstwy skóry właściwej.

Radiofrekwencja działa poprzez wytwarzanie energii RF, która jest przekształcana w ciepło w tkankach. Ogrzewanie rozpoczyna się od naskórka, najbardziej zewnętrznej warstwy skóry, i dociera do skóry właściwej, głębszej warstwy, z mniejszą ilością energii. Dla uzyskania optymalnych efektów skóra właściwa powinna być podgrzana do temperatury 65-70°, ale wykonanie tego za pomocą klasycznego urządzenia o częstotliwości radiowej spowodowałoby oparzenia i uszkodzenie powierzchownej skóry. Radiofrekwencja dostarcza energię bezpośrednio do warstwy skóry właściwej, umożliwiając osiągnięcie optymalnej temperatury podgrzewania bez uszkodzenia tkanek powierzchownych. Zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny. Okazuje się być skuteczny w leczeniu blizn, trądziku oraz w odmładzaniu skóry.

Mezoterapia mikroigłowa z dermapenem

Ta metoda działa w taki sam sposób jak dermarolling, ale wykorzystuje się inne narzędzie. Zamiast walca z igłami, lekarz używa elektronicznego instrumentu w kształcie pióra z drobnymi igłami na końcu, które są w stanie poruszać się pionowo. Prędkość lub częstotliwość pionowego ruchu nakłuwania, jak również głębokość, można regulować w urządzeniu.

Autor artykułu
Współautorem publikacji jest hotel Grand Chotowa – Resort SPA stworzony do wypoczynku, usług dla biznesu oraz wesel.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments